The antibiotic tetracycline has the formula C22H24N2O8. Safe dosage of the drug is 0.24 mol/kg/day. If a child weighing 45 lb is administered tetracycline in four equally divided doses per day, what mass of tetracycline should be present in each dos

Respuesta :

Answer:

543.72 g

Explanation:

First we convert 45 lb to kg:

  • 45 lb * [tex]\frac{453.592g}{1lb}[/tex]*[tex]\frac{1kg}{1000g}[/tex] = 20.41 kg

Then we calculate how many tetracycline moles need to be administered each day, given the child's mass:

  • 0.24 mol/kg/day * 20.41 kg = 4.8984 mol/day

We divide that amount by the number of doses per day:

  • 4.8984 / 4 = 1.2246 mol per dose

Finally we convert 1.2246 tetracycline moles to grams, using its molar mass:

  • Molar Mass of C₂₂H₂₄N₂O₈ = 444 g/mol
  • 1.2246 mol * 444 g/mol = 543.72 g C₂₂H₂₄N₂O₈
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico