Please help, I'll give Brainliest!

An old bone contains 80% of its original carbon-14. Use the half-life model to find the age of the bone. Find an equation equivalent to P(t) = A([tex]\frac{1}{2}[/tex])^([tex]\frac{t}{5,730}[/tex]). I already solved this, it's C. [tex]\frac{P(t)}{A} = (\frac{1}{2})^{(\frac{t}{5,370})}[/tex].


Find the value of [tex]\frac{P(t)}{A}[/tex] for this problem

Respuesta :

Answer:

Part 1 = C. (the LAST one)  /// Part 2 = 0.8 ////// Part 3 = B. (about 1,845 years)

Step-by-step explanation:

they are all correct.

Answer:

1843 years

Step-by-step explanation:

Let the number of atoms originally present be A

Let the number of atoms at time t be P(t)

P(t) = 0.8 A

Hence;

P(t)/A= 0.8A/A  = 0.8

Thus the value of P(t)/A= 0.8

Since half life of C-14 = 5730 years

Age of the bone can be obtained from;

0.693/5730 = 2.303/t log (A/0.8A)

1.21 * 10^-4 = 2.303/t log(1/0.8)

1.21 * 10^-4 = 0.223/t

t = 0.223/1.21 * 10^-4

So;

t = 1843 years

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico