Respuesta :

Solution :

The length of the line segment is given as = 8 centimetre

This 8 cm line segment is divided into two parts in the ratio of 4 : 3.

Therefore we can calculate the measure of the two segments of the line.

The ration is given as 4 : 3

The sum of the ratio = 7

Therefore the length of the first part is :

[tex]$=\frac{4}{7} \times 8$[/tex]

= 4.571 cm

Similarly, the length of the second part is :

[tex]$=\frac{3}{7} \times 8$[/tex]

= 3.428 cm

Therefore the line of 8 cm is divided into  4.571 cm and 3.428 cm in the ratio of 4 : 3.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico