Respuesta :

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

used formulla: s=d/t

or St =d

or t=d/s.

speed(s) = 10km/hr =2.78m/s

distance(d) = 4 km = 4000m

time(t) = ?

we have,

t= d/s

t = 4000/2.78

t = 1438 s

1438 s =23.96 min = 0.39 hrs

:- ananth finished at 5 hrs 23 min.

hope this will help u..

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico