Respuesta :

If a bicycle that is traveling at 5 mph speeds up to 10 mph in 5 seconds, the bicycle's acceleration will be 0.45m/s²

HOW TO CALCULATE ACCELERATION:

  • The acceleration of the bicycle can be calculated by dividing the change in velocity by time. That is;

a = (v - u) ÷ t

Where;

a = acceleration

v = final velocity (m/s)

u = initial velocity (m/s)

t = time (s)

  • According to this question, a bicycle that is traveling at 5 mph speeds up to 10 mph in 5 seconds

  1. 10mph = 4.47m/s
  2. 5mph = 2.24m/s

a = (4.47 - 2.24) ÷ 5

a = 2.23 ÷ 5

a = 0.45m/s²

  • Therefore, a bicycle that is traveling at 5 mph speeds up to 10 mph in 5 seconds, the bicycle's acceleration will be 0.45m/s²

Learn more at: https://brainly.com/question/24696936?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico