Answer:
$5.38
Explanation:
What we know:
- The Christmas cards had an original cost that was marked down by 65%
- The final selling price afterwards was $3.50
Let [tex]x[/tex] be equal to the original cost of the Christmas cards.
If [tex]x[/tex] was marked down by 65% to get $3.50, we can write this equation:
[tex](65 percent)x=3.5[/tex]
To solve for x, we need to first convert 65% into a decimal. To do this, we divide by 100.
[tex]65/100=0.65[/tex]
Now, our final equation looks like this:
[tex]0.65x=3.5[/tex]
[tex]0.65x=3.5[/tex]
Divide both sides by 0.65 to isolate x
[tex]\frac{0.65x}{0.65} =\frac{3.5}{0.65}\\x=5.38[/tex]
Therefore, the original selling price of the cards was $5.38.
I hope this helps!