3bdoody 3bdoody
  • 27-12-2020
  • Mathematics
contestada

Calculate the unit price ($/g) of a 20g jar of sugar. The cost of a jar is $5.00.

Respuesta :

NgShiYin
NgShiYin NgShiYin
  • 27-12-2020

Answer:

$0.25/g

Step-by-step explanation:

20g --- $5.00

1g --- [tex]\frac{1}{20}[/tex] × $5.00 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

I need help please?!!!
Which statement about daguerreotypes is true? A. They show portraits of the poor. B. They were made on dull stone plates. C. They were the first photographs.
critism of balanced and unbalanced growth​
What problem did William marburry have once president jefferson took office
The number of degrees of freedom associated with the t-test, when the data are gathered from a paired samples experiment with 12 pairs, is 24. True or False?
Mr. Kelly's company manufactures a cylindrical soup can that has a diameter of 6 inches and a volume of 226 cubic inches. If the diameter stays the same and the
A number p is increased by 20%, then decrease by 10%. If the final value is 1 620, findthe original value of p.​
Why did some leaders of Middle Eastern nations oppose secular governments there? A. They believed in Westernization. B. They thought Muslim nations should f
x^16/x^3a. 16/x^3b. x^48c. x^19d. x^13​
PLEASE HELP THANK YOU SO MUCHHHH