Respuesta :

Answer:

answer a

Step-by-step explanation:

Answer:

The area of the right  circular cone is:

  • [tex]A = 642[/tex] cm²

Step-by-step explanation:

Given

  • Height of right cone = h = 13 cm
  • Base diameter = 17 cm
  • so radis = r = 17/2 = 8.5 cm

Using the formula to determine the right circular cone

[tex]A\:=\:\pi r\:\left(r+\sqrt{h^2+r^2}\right)[/tex]

substituting h = 13, and r = 8.5

[tex]A\:=\:\pi \left(8.5\right)\:\left(8.5+\sqrt{\left(13\right)^2+\left(8.5\right)^2}\right)[/tex]

[tex]A=8.5\pi \left(8.5+\sqrt{241.25}\right)[/tex]

[tex]A = 642[/tex] cm²

Therefore, the area of the right  circular cone is:

  • [tex]A = 642[/tex] cm²
ACCESS MORE
EDU ACCESS