Heat required = 173 kJ
Given
56.0 g of ice
Temperatur at 263 K(-10 C) to 400 K(127 C)
Required
Heat needed
Solution
1. raise the temperature(-10 C to 0 C)⇒c ice=2.09 J/g C
[tex]\tt Q=56\times 2.09\times (0-(-10)=1170.4~J[/tex]
2. phase change (ice to water)⇒Heat of fusion water=334 J/g
[tex]\tt Q=56\times 334=18704~J[/tex]
3. raise the temperature(0 C to 100 C)⇒c water= 4.18 J/g C
[tex]\tt Q=56\times 4.18\times (100-0)=23408~J[/tex]
4. phase change(water to vapor)⇒heat of vaporization water=2260 J/g
[tex]\tt Q=56\times 2260=126560~J[/tex]
5. raise the temperature(100 C to 127 C)⇒c vapor=2.09 J/g C
[tex]\tt Q=56\times 2.09\times (127-100)=3160.08~J[/tex]
Total heat :
1170.4+18704+23408+126560+3160.08=173,002.48 J=173 kJ