Respuesta :

Answer:

Explanation:

The material rate of removal is the total amount of material removed per unit time during any operation. The material rate of removal is usually given by the formula

Material Rate of Removal = Radial Depth of Cut * Axial Depth of Cut * Feed Rate, where

Radial Depth of Cut, RDOC = 25 mm

Axial depth of cut, ADOC = 200 mm

Feed rate, FR = 25 mm/min

On multiplying all together, we will then have our Material Rate of Removal, which is

MRR = 25 mm * 200 mm * 25 mm/min

MRR = 125000 mm³/min

Or we convert it to cm³/min and have

MRR = 125000 mm³/min ÷ 1000

MRR = 125 cm³/min

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico