Answer:
The maximum height it reaches will be 20 m.
The time taken by it to reach the height will be: t = 2 seconds.
Explanation:
We know the equation of the motion under gravity
v² - u² = 2gs
u = initial velocity = 20 m/s
v = final velocity = 0 m/s
[tex]s\:=\:h_{max}[/tex]
so
[tex]v^{2} \:-\:u^{2} \:=\:2gs[/tex]
substituting u = 20 m/s, v = 0 m/s, g = -10 and [tex]s\:=\:h_{max}[/tex]
[tex]\left(0\right)^2-\:\left(20\right)^2=\:2\left(-10\right)\times h_{max}[/tex]
[tex]2\left(-10\right)\times h_{max}=-400[/tex]
[tex]\frac{2\left(-10\right)h_{max}}{-20}=\frac{-400}{-20}[/tex]
[tex]\:h_{max}=20[/tex] m
Therefore, the maximum height it reaches will be 20 m.
We know the equation
u = gt
substitute u = 20, g = 10
20 = 10 × t
t = 20/10
t = 2 seconds
Therefore, the time taken by it to reach the height will be: t = 2 seconds.