Graham buys 15 pens for $12.75. What is the unit price per pen? Later, at another store, Graham finds 20 of the same pens priced at $17.40. Which offer has the lower unit price? Explain.
the first store has the lower price for pens. when you calculate the price of one singular pen, the first store sells them for $0.85 however the second store sells them for $0.02 more ($0.87)