68sawalker
68sawalker 68sawalker
  • 19-12-2020
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy: Twelve cans for $9 or 4 cans for $3? Explain.

Respuesta :

jenniferngu2037 jenniferngu2037
  • 19-12-2020

Answer:

theyre worth the same so twelve

Step-by-step explanation:

if you divide the amount youre spending then the amount youre buying you can get the price of each. therefore:

$9/12 cans = 0.75

$3/4 cans =0.75

so theyre the same amount just depends on how hungry you are

Answer Link

Otras preguntas

Why did the chicken cross the road
A city has a population of 360,000 people. Suppose that each year the population grows by 3.75% What will the population be after 11 years?
WILL GIVE BRAINLIEST!!!JUST HELP PLEASE!
the length of a rectagle is twice its width. if the perimeter of the rectangle is 36in, find its length and width
How was the Bogus Legislature elected?
PRACTICE PROBLEM Find the area of the parallelogram _____ Square units KHAN ACADEMY
Use the compound interest formulas A = P1+ and A = Pert to solve. Suppose that you have $11,000 to invest. Which investment yields the greater return over 9 yea
What happens to force when two charges move away?
find the value of a from the following data whose mean is 23 29,33, 27, a, 19, 17, 10 ​
Describe events that show terrorism is now a major threat to U.S. national security