nigelsinclair143
nigelsinclair143 nigelsinclair143
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

give the unit rate for the better deal.

$81
25 gal
or
$62.05
20 gal

Respuesta :

kaseyly118
kaseyly118 kaseyly118
  • 18-12-2020

Answer:

$62.05 for 20 gallons

Sorry if I didn't get it correct. I don't really understand how you worded your question. <3

Step-by-step explanation:

$81 for 25 gallons =

81/25 = $3.24 for 1 gallon

$62.05 for 20 gallons =

62.05 / 20 = $3.10 for 1 gallon

Answer Link

Otras preguntas

Assignment Prompt In this assignment, you will research an element of your choice from the periodic table. Using reference materials and Internet sites, you wil
How do you solve (x+3)^2=121? Sorry it's been a while...
Help mee pleasee!! thank you <3
1. According to the Prologue, summarize how Africans became the ideal choice for slaves. Include details about which groups of people did not prove to be good s
Scientific management’s focus was based on what? a. Improving efficiency b. Using knowledge, fairness, and logical rules and procedures. c. On how and what ma
Question 4: Construct a line through point M perpendicular to line l
FG=GH EF=3n+2 and HE= 6n-13 find the EF
Write the significance of the following events in the development of Filipino patriotism during the Spanish period.
2. Dwight offers one-hour piano lessons and one-hour guitar lessons. He works 10 hours a week in all. How many different ways can he divide his time giving less
Please answer these questions!!!!