contestada

the drama club is planning on charging $6 per person for their latest play. Their props cost them $85. How many tickets will they need to sell to make $100?

Respuesta :

Answer:

The drama club needs to sell 17 tickets.

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Ticket charge per person = $6

Cost of props = $85

Expected revenue = $100

To make $100 from the sale, the club needs to sell 16.67 tickets ($100/$6), which is equivalent to 17 tickets.

b) In other words, the drama club, after selling about 17 tickets at $6 per person, will be able to make appropriately $100 or precisely $102 (17 * $6).  This will also cover the cost of the props at $85 and make a little profit of $17.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico