tivonihughes tivonihughes
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

The market sells chicken for $4.00 per pound. How much would 1/4 pounds of chicken cost?

Respuesta :

toniaotieno
toniaotieno toniaotieno
  • 29-12-2020

Answer:

1pound

Step-by-step explanation:

4 multiplied by 1/4 is 1

Answer Link

Otras preguntas

If 2x + 5y = 21 and x + y = 3, then what is the solution (-2, 5) (-5, -2) (5, -2) (-2, -5)
What quality do the president of the united states and members of congress share that prompted the framers to place thr nations armed forces under their control
For an angle theta with the point (-5, -12) on its terminating side, what is the value of cosine? A. -5 B. -12 C. -5/13 D. -12/13
In Atlanta the winters are milder and the summers are hotter than in the areas surrounding the city. Which term BEST describes this phenomenon? A. Urban canyon
Which of these sentences includes an infinitive phrase??
The process by which prokaryotes change nitrogen gas to a foe plant an use is called _________________.
The french photographer _______ was fascinated by airplanes and fast cars. a. louis legrand b. albert levy c. marc lacroix d. jacques-henri lartigue
One day, he wandered up into the mountains. subordinate or independent
One day, he wandered up into the mountains. subordinate or independent
Can you simplify 7/63. ( If you can show your work)