Respuesta :
Divide the total by the number of pounds to get the price per pound, or the unit rate.
$2.99 ÷ 16 lb = 0.186875
Since 0.186875 isn't an accurate US dollar amount, round to nearest hundredth, 0.19.
The unit rate is $0.19/lb.
Divide the total by the number of pounds to get the price per pound, or the unit rate.
$2.99 ÷ 16 lb = 0.186875
Since 0.186875 isn't an accurate US dollar amount, round to nearest hundredth, 0.19.
The unit rate is $0.19/lb.