Respuesta :

Divide the total by the number of pounds to get the price per pound, or the unit rate.

$2.99 ÷ 16 lb = 0.186875

Since 0.186875 isn't an accurate US dollar amount, round  to nearest hundredth, 0.19.

The unit rate is $0.19/lb.

Answer: 0.19

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE