k5risonjB1rynes k5risonjB1rynes
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $5 and four erasers. you spent a total of $25. how much did each eraser cost?

Respuesta :

Beccaboo183
Beccaboo183 Beccaboo183
  • 20-10-2016
25/5=5     5*4=20      20+5=25  each eraser cost 5 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-10-2016
(25 - 5) divided by 4
20/4 =5
so each eraser cost $5.
Answer Link

Otras preguntas

Have we succeeded in adequately preserving our rights and freedoms?
distance traveled divided by average speed is the formula for what
Pls answer this fast with EXPLANATION ALSO, i have an assignment so pls kid answer me fast.
Which word best completes the following sentence? Una ______________es lo que recibes del doctor. receta resfrío herida
How many grams of aluminum burned if 200.0 grams of aluminum oxide formed?
This question has two parts. First, answer part A. Then, answer part B. Part A Which statement summarizes a point the author makes about seaweed and fuel? A.
Throughout the reflection, make sure you have a copy of the Student Guide and your data tables. Use the drop-down menus to complete the statements. In Part I of
How does a fan use electrical energy? A. The fan turns electrical energy into energy of motion. B. The fan turns wind energy into electrical energy. C. The b
Por qué crees que el valor de la media no aparece en la tabla y es un número decimal?
Help please I am struggling