Answer:
$475.17
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
rate= 3.5% = 0.035
final amount A= $670
time= 10 years
Required
The principal invest P
Step two:
A= P(1+r)^t
substitute
[tex]670=P(1+0.035)^1^0\\\\670=P(1.035)^1^0\\\\670=P*1.41[/tex]
divide by 1.41
[tex]P= 670/1.41\\\\P=475.17[/tex]
The invested principal is $475.17