Lisa’s home is currently worth $150,000. When she purchased it five years ago, it was worth $180,000. Find the percent of change and classify as a percent increase or decrease. Round to the nearest tenth of a percent if necessary.

Respuesta :

Answer:

16.7 percent decrease.

Step-by-step explanation:

Difference in value = 150,000 - 180,000

= -30,000

As a percent this  =  (-30,000 /  180,000)   * 100

= -0.1667 * 100

= -16.67

Answer:

15.5 repating or 18.4%

Step-by-step explanation:

SORRY

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico