Answer:
Both have same energy
Explanation:
Given:
Sample 1
Mass m = 2 kg
Velocity v = 10 m/s
Sample 2
Mass m = 2 kg
Height h = 5 m
Assume g = 10 m/s²
Find:
What has more energy
Computation:
In sample 1
Ke = 1/2(m)(v)²
Ke = 1/2(2)(10)²
Ke = 100 joule
In sample 2
Pe = mgh
Pe = (2)(10)(5)
Pe = 100 joules
Both have same energy