Answer:
0.1 m
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Mass (m) of ball = 4 Kg
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Energy (E) = 4 J
Height (h) =?
The height (h) can be obtained by using the following formula:
E = mgh
4 = 4 × 9.8 × h
4 = 39.2 × h
Divide both side by 39.2
h = 4 / 39.2
h = 0.1 m
Thus, the value of h is 0.1 m