Respuesta :

Answer: $160

Step-by-step explanation:

You'll need to find the mark-up price first: $2400+1/3

1/3= $800

$2400+$800= $3200

$3200 is the mark-up price

Then you have to find the discount:

1/5 of $3200

$3200/5= $640

$3200-$640= $2560

Lastly, you have to find the profit:

$2560-$2400= 160

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico