paolanotacapper
paolanotacapper paolanotacapper
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $2.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of grapes?

Respuesta :

iriantojasmine
iriantojasmine iriantojasmine
  • 18-12-2020

Answer:

Usually the unknown per pound is x but ig in this situation it's

x=2.25y

Step-by-step explanation:

Answer Link
janaef11 janaef11
  • 18-12-2020
grapes are sold for 1.75 per pound
Answer Link

Otras preguntas

How much circles are you seeing?
How many grams of 02 are needed to react with 7.50g of ethanol
Discuss one way to avoid a sore back when using a computer​
Read the incomplete sentence and choose the option with the correct verbs to complete it. ¡La señora Vila ________ tan desagradable! Sus sobrinos no _______ en
what is kalb in English ​
cones and pyramids both have only one base ?
What does AE equal to ?
Which story premise contains the most conflict? A. Elves and dwarves come together to celebrate in a victory feast. B. A construction worker finds out that she
if f(x)= 5x-3, find x=2​
Match this weakness of the Articles of Confederation to the outcome it caused: The federal government could not print its own money. A. Inter-state disputes cou