A store sells snacks by weight. A 6 ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a 2 ounce bag nuts cost more than or less than $1.25?

Respuesta :

Answer:

It will cost .05 cents less!

Step-by-step explanation:

3.60/6=.6

.6x2= 1.2

1.2<1.25

Answer:

it would be $0.05 less :D

Step-by-step explanation:

$3.60 / 3= $1.20

hope that helps and please mark brainliest :)

ACCESS MORE