goldfox12
goldfox12 goldfox12
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

helppppppp oof this is not what i want to do right bought now so please help

helppppppp oof this is not what i want to do right bought now so please help class=

Respuesta :

leena
leena leena
  • 18-12-2020

Hi there! :)

[tex]\large\boxed{\text{H. 2.19}}[/tex]

Let x = number of pounds of grapes and y = cost in dollars:

Find the constant of proportionality by finding the price per pound:

[tex]\frac{6.57}{3} = \frac{c}{1} \\\\2.19 = c[/tex]

Therefore, the constant of proportionality is H. 2.19

Answer Link

Otras preguntas

according to the butterball company, how much turkey is consumed on thanksgiving day?
what is the answer to my mystery number has 5 tens and 29 ones?
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A) $.30 B) $.35 C) $.45 D)
Our product is equal to 3+3+3. What factors are we?
Which of the following describes an important outcome of the Congress of Vienna? A. The slave trade became increasingly important to European economies.
divide £24 in ratio 3:5
How did the sail Impact the Mesopotamians
Explain why some americans were satisfied with the articles of confederation
Which of the following describes federalism? A) State governments dominate a weak national legislature. B) State and national governments share power. C) A s
It requires 15 gallons of mulch to cover 5 flowerbeds.How many gallons are needed to cover 7 flowerbeds?