
Respuesta :
ANSWER: 20-ounce package for $7.20
EXPLANATION: Divide each cost by its corresponding ounce to find the cost per ounce for each package. Whichever is lowest is the best deal
2.66/7 = .38
5.85/18 = .39
7.20/20 = .36
EXPLANATION: Divide each cost by its corresponding ounce to find the cost per ounce for each package. Whichever is lowest is the best deal
2.66/7 = .38
5.85/18 = .39
7.20/20 = .36