You want to buy some beans. 7​-ounce package costs ​$2.66. A 15​-ounce package costs ​$5.85. A 20​-ounce package costs ​$7.20. Which package is the best​ buy?

Relax

Respuesta :

Ignore this comment sorry
ANSWER: 20-ounce package for $7.20

EXPLANATION: Divide each cost by its corresponding ounce to find the cost per ounce for each package. Whichever is lowest is the best deal

2.66/7 = .38
5.85/18 = .39
7.20/20 = .36