Respuesta :

empewu
B - the voltage drop is 60 V

The voltage drop across the 30Ω resistor in the given circuit is 60V which is described below.

Ohm's Law:

According to the circuit given in the question, all the resistors are connected in series with the battery.

The equivalent resistance R in the circuit is:

R =  10Ω + 20Ω + 30Ω

R = 60Ω

The battery has a voltage of V = 120V

From Ohm's Law:

V = IR

where I is the current in the circuit

120 = I × 60

I = 2A

So, the same current flows through all the resistors as they are connected in series.

The voltage drop across 30Ω resistor is:

V₃₀ = 2×30

V₃₀ = 60 V

Learn more about Ohm's Law:

https://brainly.com/question/14874072?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS