LucasH
LucasH LucasH
  • 17-12-2020
  • Health
contestada

True or False: Nutrient density can be thought of as energy content divided by nutritional value.

Respuesta :

ijasands9
ijasands9 ijasands9
  • 17-12-2020

Answer:

true yep that's all I have to say

Explanation:

i took the test

Answer Link

Otras preguntas

ten increased by 6 times a number is the same as 4 less than 4 times the number
What is the total cost of 0.5 pound of peaches selling for $0.80 per pound and 0.7 pound of oranges selling for $0.90 per pound?5th grade work.
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
to whom is an essay on man addressed
Simplify 6 - (-2) - 3(-5).
The origin, structure, and future of the universe are studied by _______. cosmologists astrobiologists geologists meteorologists bacteriologists
7. Find the volume of the above cylinder. Use 3.14 for pi. 1356.48 cu. cm 432 sq. cm 452.16 cu. cm 226.08 cu. cm
Why did the mujahedeen receive US support even though they were against some American ideals?
how did William the conqueror crush rebellions
Kim says the amount of flour in the recipe can be expressed as a fraction. IS she correct?