Onlineschoolwasup
Onlineschoolwasup Onlineschoolwasup
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jackson buys a case of bottled water for $3.96. If there are 18 bottles in the
case, what is the unit cost of the water?
A. $0.22
B. $0.23
C. $0.96
D. $71.28

Respuesta :

timmyterp
timmyterp timmyterp
  • 17-12-2020

Answer:

A. $0.22

Step-by-step explanation:

18/3.96 = 0.22

Therefore, the answer is A, $0.22.

Hope this helps! Don't forget to mark the Brainliest answer! Happy holidays!

Answer Link
kiraD123 kiraD123
  • 17-12-2020

Answer

A. $0.22

Step-by-step explanation:

3.96/18

Answer Link

Otras preguntas

I need the answers for these please
If an object has a mass if 20kg what is the force of gravity acting on it on earth
If you wanted to say always in Spanish what would you say
What is the difference between repetition and replication of an investigation
Can someone plz solve
Round 2,549.9 to the tens place
Which of the following is the most complete defination of a civilization
what would be a good sentence for 36÷4
If given the edge of a cube blank to determine the volume
Daisy cut a square out of a sheet of graph paper . The square had an area of 16 square cm. She then trimmed one cm from each side of the square. What is the ar