nunezam3549
nunezam3549 nunezam3549
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 5 pairs of socks costs $35.95. What is the unit price of the pairs of socks?

Respuesta :

GoldenEagle09
GoldenEagle09 GoldenEagle09
  • 17-12-2020

Answer:

7.19 a pair

Step-by-step explanation:

To find unit price divide the total by the amount

for ex

5 pairs cost 35.95 so 35.95 is the price of 5 pairs. To find out the price of 1 pair divide the price by the items or the 5 pairs of socks. 35.95 / 5 is 7.19

im sorry for my lack of knowing how to explain :(

Answer Link

Otras preguntas

what is 2x + 18 = 20?????
A ball rolls down a ramp. A small amount of friction heats up the ball. What energy transformations are taking place?
Teak, a highly prized tropical hardwood, is used extensively for outdoor furniture. Unfortunately, teak is grown in only a few locations throughout the world an
Can I please get some help? If you can answer all of these I will give you the brainliest answer!
A quadratic polynomial has a degree greater than 2? True or false
30.0 grams of NaNO3 is dissolved in water to make a 5.00 L solution. What is the molarity of the solution?
Read the poem below and answer the question. Cloud by Sandra Cisneros If you are a poet, you will see clearly that there is a cloud floating in this sheet of p
what is the value of cos^-1 (-0.26)?
a and b are positive integers and a−b = 2. Evaluate the following: 27^(1/3b)/9^(1/2a) 9^(1/2b)/3^a
Factor completely 6x^2+42x