Danasiahall20 Danasiahall20
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?

Respuesta :

Goddess999 Goddess999
  • 17-12-2020

Answer:$0.60

Step-by-step explanation:

Divide younr cost by the amount of soda.

Answer Link
810230
810230 810230
  • 17-12-2020

Answer:

0.6 for individual soda bottles :)))

Step-by-step explanation:

divide $3.60 by 6 and you get 0.6 for each bottle :)!

Answer Link

Otras preguntas

find the value of k if the graph of y=kx goes through the given point. B(-30.3)
Solve by substitution -5x+y=-2 -3x+6y=-12
what is your name ? 2+2=?​2 + 2
Given the reaction: 4Na + O₂ → 2Na₂O How many moles of oxygen are completely consumed in the production of 1.00 mole of Na₂O?
What is the remainder when (3x4 + 2x3 – x2 + 2x – 24) ÷ (x + 2)a. 5 b. 0 c. 10 d. 15
At the museum, child admission is 5.70 and adult admission is 9.20. On Wednesday, 165 tickets were sold for a total sales of $1255.50. How many adult tickets we
Determine the measure of ∠DGF.
helps cells function normally
If the probability of throwing a sum of 7 on the pair of dice from the above question is expressed as a fraction in the simplest form, a/b, where a and b are in
helps cells function normally