Exeter has a materials standard of 1 pound per unit of output. Each pound has a standard price of $25 per pound. During July, Exeter paid $138,000 for 5,040 pounds, which it used to produce 4,780 units. What is the direct materials price variance?

Respuesta :

Answer:

$19,595 unfavorable

Explanation:

The computation of direct material price variance is shown below;

= (Actual price - Standard price) × Actual quantity used

Given that;

Actual price = $138,000/4,780 units

= $28.87 × 1 pound

= $28.87 per pound

Actual quantity used = 4,780 units

Standard price = $25 per pound

= ($28.87 per pound - $25 per pound) × 4,780 units

= ($3.87 per pound) × 5,040 pounds

= $19,595 unfavorable

The direct material price variance is unfavorable because actual price is more than standard price.

ACCESS MORE