Answer:
vf = 4.3 m/s
Explanation:
- Assuming no external forces acting during the collision, total momentum must be conserved:
[tex]p_{o} = p_{f} (1)[/tex]
where p₀ = initial momentum, and pf = final momentum.
- The initial momentum is just the sum (vector sum) of the initial momenta of both balls, as follows:
[tex]p_{o} = m_{1} * v_{1o} + m_{2} * v_{2o} = 2 kg* 40 m/s - 5kg* 10m/s = 30 kg*m/s (2)[/tex]
- The final momentum, assuming both balls stick together after the collision, can be expressed as follows:
[tex]p_{f} = (m_{1} + m_{2} ) * v_{f} = 7 kg * v_{f} (3)[/tex]
- From (2) and (3), solving for vf, we get:
[tex]v_{f} =\frac{30 kg*m/s}{7 kg} = 4.3 m/s (4)[/tex]