Answer:
0.9612 g
Explanation:
First we calculate how many moles are there in 3.00 g of CCl₃F, using its molar mass:
Now, we need to calculate how many grams of N₂O would have that same number of molecules, or in other words, the same amount of moles.
Thus we calculate how many grams would 0.0218 moles of N₂O weigh, using the molar mass of N₂O :
The mass of dinitrogen monoxide is 0.9612 g
The number of moles are there in 3.00 g of CCl₃F, using its molar mass:
= 3.00 g CCl₃F ÷ 137.37 g/mol
= 0.0218 mol CCl₃F
Now the mass should be
=[ 0.0218 mol N₂O × 44.013 g/mol
= 0.9612 g N₂O
Learn more: https://brainly.com/question/5763151?referrer=searchResults