Given :
The height of a building is 1417 ft.
To Find :
How long would it take an object to fall to the ground from the top.
( Use the formula s = 16t² where s is the distance, in feet traveled by an object falling freely from rest in seconds. )
Solution :
Putting value of height in given equation, we get :
[tex]16t^2 = 1417\\\\t^2 = \dfrac{1417}{16}\\\\t^2 = 88.5625\\\\t = \sqrt{88.5625}\\\\t = 9.41 \ seconds[/tex]
Therefore, time taken by object to reach the ground is 9.41 seconds.