Casey218
contestada

Use the balanced equation given below to solve the following problem; Calculate the volume in liters of CO produced by the reaction of 175 g of Sb2O3.

Sb2O3 + 3 C --> 2 Sb + 3 CO

40.3 L CO
7.81 L CO
20.2 L CO
13.4 L CO

Respuesta :

Answer: 40.3 L

Explanation:

To calculate the moles :

[tex]\text{Moles of solute}=\frac{\text{given mass}}{\text{Molar Mass}}[/tex]

[tex]\text{Moles of} Sb_2O_3=\frac{175g}{291.5g/mol}=0.600moles[/tex]

[tex]Sb_2O_3+3C\rightarrow 2Sb+3CO[/tex]  

According to stoichiometry :

1 moles of [tex]Sb_2O_3[/tex] produces = 3 moles of [tex]CO[/tex]

Thus 0.600 moles of [tex]Sb_2O_3[/tex] will produce=[tex]\frac{3}{1}\times 0.600=1.80moles[/tex]  of [tex]CO[/tex]

Volume of [tex]CO=moles\times {\text {Molar volume}}=1.80moles\times 22.4L/mol=40.3L[/tex]

Thus 40.3 L of CO is produced.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico