You want to buy some beans. A 7-ounce package costs $2.45.A 15-0unce package costs S4.95. A
26-ounce package costs $8.84. Which package is the best buy
TheM-Ounce package of beans IS the best

Respuesta :

Answer:

15-ounce package is the best buy.

Step-by-step explanation:

In order to find the best-buy we have to calculate the price per ounce.

So,

For 7-ounce package:

Price =2.45$

Unit price for 7-ounce:

[tex]\frac{2.45}{7} = 0.35\$[/tex]

For 15-ounce Package:

Price: $4.95

Unit price for 15-ounce:

[tex]\frac{4.95}{15} = 0.33\$[/tex]

For 26-ounce Package:

Price: $8.84

Unit price for 26-ounce:

[tex]\frac{8.84}{26} = 0.34\$[/tex]

As we can see that the least unit price is for 15 ounce pack i.e. 0.33 per ounce so,

15-ounce package is the best buy.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico