A store sells apples and oranges. Apples cost $2.00 per pound, and oranges cost $3.00 per pound. Jenny purchased pounds of apples and pounds of oranges. How much did Jenny spend on apples and oranges?

Respuesta :

Answer:

$11 Dollors

Step-by-step explanation:

Apples: 1 3/4 times 2 equals 3.50          

3/4 of 2 is 1.50         To go into depth, $2 into 4 parts would be 50 cents each,                  

                               so 50 cents times 3 is $1.50.           $2 + $1.50 = 3.50

Oranges: 2 1/2 times 3 equals 7.50

1/2 of 3 is 1.50          To check that, 1.5 times 2 is 3 :)

2 times 3 is 6, 6 plus 1.50 is 7.50

3.50 plus 7.50 is 11

1 3/4 pounds of apples and 2 1/2 pounds of oranges

ACCESS MORE