barrerayaritzi11
barrerayaritzi11 barrerayaritzi11
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Trey pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?​

Respuesta :

pizza101201
pizza101201 pizza101201
  • 17-12-2020

Answer:

$8.50

Step-by-step explanation:

You divide $22.10 by 2.6 to get the price per pound of salmon.

22.10 ÷ 2.6 = 8.5

Answer Link

Otras preguntas

Is presidential system is better for Pakistan
Help me with these maths, thanks. -Tornado
In general, the light reactions convert ____________ energy into ____________ energy.
Assessment 1: Pick the Verbs Pick out the verbs used in each sentence. Write your answers on a separate sheet. For items 1-2, pick out the linking verbs in eac
y-x^2=5 written in function notation
Change the sentence from indirect to direct speech. Karan says that Parmindar put up a brave fight. ​
The hourly wages of a sample of 130 system analysts are given below. mean=90 mode= 103 median =104 range =18 variance= 729 Find the coefficient of variation.
Sea Company reports the following information regarding its production cost. Units produced 52,000 units Direct labor $45 per unit Direct materials $38 pe
If you mix the blue cheese and the cream cheese together, how many cups will there be in all? Write your answer as a reduced fraction in the form a/b. Type your
In the early 1800s which of these would have been the greatest obstacle for people traveling from area 1 to area 2