Answer:
V = 53.82 L
Explanation:
Given data:
Mass of benzene = 45 g
Temperature = 100°C (100+273 = 373 K)
Pressure = 250 torr (250/760 = 0.33 atm)
Volume of benzene = ?
Solution:
Number of moles of benzene:
Number of moles = mass /molar mass
Number of moles = 45 g/ 78.11 g/mol
Number of moles = 0.58 mol
Volume of benzene:
PV = nRT
V = nRT/P
V = 0.58 mol × 0.0821 atm.L/mol.K × 373 k / 0.33 atm
V = 17.76 atm.L /0.33 atm
V = 53.82 L