The the rate of return is 8.9%.
Rate of return on the shares = total cost of borrowing - total cost of buying) / total cost of buying
Total cost of borrowing = cost of shares - commission
$12500 - $125 = $12,375
Total cost of buying = total cost of shares - commission
total cost of shares = $115 x 500 = $11,250
$11,250 + $115 = $11,365
Rate of return = ($12,375 - $11,365) / $11,365 = 0.089 = 8.9%
A similar question was answered here: https://brainly.com/question/3153671