xzayvionward123
xzayvionward123 xzayvionward123
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use this unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.

Respuesta :

russellali
russellali russellali
  • 16-12-2020

Answer: 4.47

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the solution, s+4t=r solve for s
Which is an example of a presidential power that has no clear limitation?
Pastoral societies differed from sedentary populations in all but which of the following?
which would the phrase three times the sum of a number 4 look like as a variable equation
What are all the organ systems
a kilogram is times as large as a milligram?
Which tools can be used for inductive reasoning? Select each correct answer. definitions observation experimentation patterns
I'm having trouble on partial products. does anyone have the answers to 2x78,2x$210,9$682,and 8x8,145
which mumber is between point s and point t on the mumber line? 3 4 5 6 7
what is 6 [4•(72-63)÷3]