Brooklyn and her friends went into a grocery store and they want to buy some apples and peaches. Each apple costs $1.75 and each peach costs $1.00. How much would it cost to buy 5 apples and 3 peaches? How much would it cost to buy xx apples and yy peaches?

Respuesta :

Answer:

A. $11.75

B. $1.75x + $1.00y = c (cost)

Step-by-step explanation:

A. Because apples cost $1.75 each you could multiply the amount of apples you intent to buy by $1.75 which in this case the amount of apples wanted is  3. $1.75 x 5 = $8.75. You would do the same thing for the peaches except the amount per peach is different. $1.00 x 3 = $3. Then you would add the two amounts together to get the amount Brooklyn and her friend would have to pay. $8.75 + $3 = 11.75

B. Because you multiply the amount of items you intend to get by the cost per item the equation you would follow if the amount of items changed would be. $1.75x + $1.00y = c (cost)

Hope this helps!

Please tell me if I am incorrect I enjoy learning from my mistakes!

Good luck!!

ACCESS MORE