adrieldm adrieldm
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

Respuesta :

fachow fachow
  • 16-12-2020

Answer: $8.50/pound

Step-by-step explanation:

Price per pound --> take the total price and divide it by the number of pounds

$22.10 / 2.6 pounds = $8.50/pound

Answer Link
13purpleavocados 13purpleavocados
  • 16-12-2020

Answer:

$8.50

Step-by-step explanation:

take 22.10 divide it by 2.6 and you will get your answer.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

The Inca Empire was located at the western end of which continent? Can someone explain?
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types?*c2h4+h2o*c3h8 + hcl*c2h2+br2*c4h10+br2*c3h6+br2
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types?*c2h4+h2o*c3h8 + hcl*c2h2+br2*c4h10+br2*c3h6+br2
Describe tu habitación/dormitorio.
The Inca Empire was located at the western end of which continent? Can someone explain?
Who was Adam Smith? Anybody?
Describe tu habitación/dormitorio.
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types?*c2h4+h2o*c3h8 + hcl*c2h2+br2*c4h10+br2*c3h6+br2
Who was Adam Smith? Anybody?
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types?*c2h4+h2o*c3h8 + hcl*c2h2+br2*c4h10+br2*c3h6+br2