jahzarapadilla09
jahzarapadilla09 jahzarapadilla09
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?

Respuesta :

jewelia0908 jewelia0908
  • 16-12-2020

Answer: $8

Step-by-step explanation: 2:16 = 1:8

Answer Link

Otras preguntas

The author of this story uses dialogue to
What is the meaning of the word superhuman?
6. original: $80.00 percent of markup: 25%
What helps a literary critic determine a story's complex theme?
Which statement is true? A. Speed is a scalar quantity and velocity is a vector quantity. B. Speed and velocity are both scalar quantities. C. Speed and velocit
Need help with this
Before a hurricane strikes, it is safest to go outside to watch for the hurricane. a) go to a ditch or other low-lying area for shelter. b) know the evacuation
Which market structure provides the lowest prices for consumers
(0.75)(5y)-y=8.25 how to solve this answer​
Which sentences use conjunctive adverbs? Check all that apply. My cousin is busy and really misses being outdoors. I truly love spending time in my garden; it’s
ACCESS MORE