Ishi bought a canvas and 6 tubes of paint for $24.45. If the canvas cost $6.45, what equation would represent this problem?

Respuesta :

$24.95−$6.95=$18. Thus 8 tubes of paint cost $18.

$188=$2.25 for 1 tube of paint.

Explanation:

Once you remove the cost of the canvas from the total price, you're left with only the cost of the 8 tubes of paint.

This is represented by

$24.95−$6.95=$18

If 8 tubes of paint cost $18, then all we have to do is divide 18 by 8 to get the cost of each individual tube of paint.

Thus

$188=$2.25

is the cost for one tube of paint.

Hope this is helpful to you..

Mark as brainlist

ACCESS MORE