$24.95−$6.95=$18. Thus 8 tubes of paint cost $18.
$188=$2.25 for 1 tube of paint.
Explanation:
Once you remove the cost of the canvas from the total price, you're left with only the cost of the 8 tubes of paint.
This is represented by
$24.95−$6.95=$18
If 8 tubes of paint cost $18, then all we have to do is divide 18 by 8 to get the cost of each individual tube of paint.
Thus
$188=$2.25
is the cost for one tube of paint.
Hope this is helpful to you..
Mark as brainlist