Respuesta :

Step-by-step explanation:

Given: Radius , r =21 cm

The angle at the center of the circle, n° =140°

Length of an arc =?

W.K.T Formula, Length of an arc = 2πr( n°÷360°) units

= 2*(22/7)*21*(140°/360°)

= 154/3

= 51.33cm

Answer:

2*(22/7)*21*(140°/360°)

= 154/3

= 51.33cm

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico