Answer:
$2,000
Explanation:
To get the incremental profit, we would compute the profit for each alternatives and then subtract .
Alternative A
Incremental profit
= Revenues + Variable costs - Fixed costs
= $64,000 + $38,400 - $10,000
= $92,400
Alternative B
Incremental profit
= Revenues + Variable costs - Fixed costs
= $72,000 + $38,400 - $16,000
= $94,400
Incremental profit = Alternative B - Alternative A
Incremental profit = $94,400 - $92,400
Incremental profit = $2,000