1. An interior design company needs materials for a new job. They need to purchase four doors. Each door costs $185.95. They also need to buy 10 windows that cost $148.56 each. What is the total price of the doors and windows that need to be purchased? Answer:

Respuesta :

Answer:

[tex]\$2229.4[/tex]

Step-by-step explanation:

Cost of 1 door = [tex]\$185.95[/tex]

Total number of doors = 4

Cost of 4 doors = [tex]\$185.95\times 4=\$743.8[/tex]

Cost of 1 window = [tex]\$148.56[/tex]

Total number of windows = 10

Cost of 10 windows = [tex]\$148.56\times 10=\$1485.6[/tex]

Total price of the doors and windows that needs to be purchased is [tex]\$743.8+\$1485.6=\$2229.4[/tex].

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico